Musta pässiku Pööris

must pässik

Meie esivanemad valmistasid mustast pässikust väejooki, seda tegid ka teised, põhjas elavad rahvad. Peamiselt küll nõiad, teadjanaised ja teadmamehed.

Olid ka laialdasemalt levinud lihtsamad teadmised musta pässiku kasutamisest, igas peres vähe erinevad. Iseasi, kas need ka tervist turgutasid samavõrd, kuid abiks ikka – must pässik on vöimas raviseen.

Eestis hakkas mustast pässikust väejooki valmistama Metsküla Kalju, kes omandas vastavad teadmised Siberis elavalt teadmamehelt. Lisaks öppereis Karjalasse, siis Altaisse kus önnestus Venemaa pärimismusmeditsiini kroonimata kuniga kodus käia – tehases, kus toodetakse musta pässiku tinktuuri (alkoholi baasil). Peamised teadmised allika veest ja mustast pässikust väejooki teha pärinevad hoopiski klientidelt ja neid on ajaga üle 15 000. Just pikad vestlused, süvitsi lähenemine ning seetöttu tagasiside ja tähelepanekute saamine on kujundanud joogi, väejoogi mustast pässikust.

Väejoogi tegu algab metsast. Alustuseks tuleb puule ja mustale pässikule sönada, milleks teda korjatakse ja peale korjet tänada.. Edasi oskuslik tükeldamine, pikk kuivatusprotsess madalal temperatuuril kuivas värskes öhus. Selleks, et Pöörisel pööris sisse saaks tuleb pööritada allika vee ja musta pässikuga 3 protsessi. Viimane protsess puuküttega pliidil, nii saab maalähedaselt ja pikalt väejooki viimast viinutada. Iga protsessi kokkusegamisel terviseloits sisse, kokku 21 korda sönamist pööritamisel nelja ööpäeva jooksul.

Musta pässiku Pööris
Musta pässiku Pööris

Pärimusmeditsiinis ja rahvaravis on kasutatud musta pässiku tervisejooki keemiaravi ja kiiritusravi kõrvalmõjude neutraliseerimiseks, kasvajate arengu pärssimiseks. Seedesüsteemi korrastamiseks. Sobib mao- ja sooletrakti haiguste, seedehäirete, kõrvetistega, mao alahappesusega kuna toetab organismi, et see saaks efektiivsemalt hakkama jääkide ning toksiinide töötlemise ja väljutamisega kehast.

Mõjub hästi maksale maksapuudulikkuse puhul, sapipõiele, sapikividele, neerudele neerupõletiku ja neerupuudulikkuse korral.  On abiks autoimmuunhaiguste ravil ja leevendamisel, sh HIV puhul.

Toetab taastumist peale rasket haigust või operatsiooni. Aitab stressi ja ärevushäirete, unetuse, uinumisraskuste korral, parandab mälu ja aitab närvisüsteemil uueneda. Võitleb väsimuse, ka kroonilise väsimuse vastu.

Turgutab ainevahetust ja immuunsüsteemi, pärsib magusaisu, aitab kehakaalu langetada.Tarvitajale kasulikult toimib põletike vastu, artriidi, radikuliidi, podagra, krooniliste lihas- ja liigesevalude puhul.

Toetab diabeedi ja hormonaalsete häirete, sh menopauside puhul. Aitab kontrolli all hoida nahahaigusi, psoriaasi, ekseeme, aknet, leevendab juuste väljalangemist, tugevdab nõrku küüsi. Tervisejook aitab keha aluselisemaks muuta.

Peamine ehk on vananemisvastane toime – annab energiat, suurendab elutahet, tõstab toonust ja parandab nii vaimset kui füüsilist võimekust, tõstab söögiisu ja annab hea enesetunde.

Rohkem kasutajate tagasisidet Facebook/mustpassik.ee